
Paul Murphy har skrivit en intressant artikel som går igenom en del realiteter vad gäller senare tids rykten om IntelMacar redan i Januari. En kombination av strategiska överväganden samt frågor om tillgänglighet och prisnivå kan bli en tuff ekvation för Apple att lösa.
Om prisnivån för den tilltänkta processorn Yonah ligger för högt blir det svårt för Apple att få till ett konkurrenskraftigt pris utan att tumma på kvalitet och/eller marginaler. Förhoppningsvis har man gjort en ”Samsung” och försäkrat sig om rätt pris och kvantitet från Intel i förväg.
Annars är det logiskt om Apple väljer att uppdatera iBook och Mac mini först. Dessa modeller är de som vinner mest (och riskerar att förlora minst) prestandamässigt på ett byte till Intel innan man hinner följa upp med mer högpresterande 64–bitarsprocessorer. Det finns gott om liv i G5:an ett bra tag framöver.
