Morgan Stanley har efter kundundersökningar konstaterat att iPod är hetare än mobiltelefoner i den amerikanska julhandeln. Man har även kommit fram till att intresset är större för dyrare iPodmodeller än tidigare.

Idag har 8 % av de amerikanska hushållen tillgång till iPods och 5 % tillgång till Macdator. Detta ger utrymme för en fortsatt stark uppgång. Apples nuvarande antal egna butiker (135+) täcker inte hela marknaden, utan bör kunna växa till mellan 300 och 400 i USA.

Förhoppningar om Intelbaserade bärbara Macar, Mac mini och Front Row som mediacenter, samt en egen mobiltelefonmodell någon gång nästa år bidrar till den positiva synen på Apples möjligheter att växa ytterligare.

Som tidigare håller man fast vid prognosen 10,2 miljoner sålda iPods under detta års sista kvartal. Morgan Stanley rekommenderar köp av Apples aktie upp till 90 USD. Appleaktien har på sistone dippat något efter andra mindre positiva analyser.