Apples aktiekurs $265.666 (+2.746)
Publicerad 2005-10-04 22:46 | Källa
För andra gĂ„ngen pĂ„ drygt en mĂ„nad bjuder Apple in till ett special event som ska hĂ„llas i San Jose nĂ€sta onsdag (12/10). Inbjudan illustreras med en fördragen biografâ/teaterridĂ„ och den vĂ€lkĂ€nda frasen âOne more thing...â. Vi som Ă€r vana vid Steve Jobs presentationsteknik vet att âOne more thing...â betyder nĂ„got extra speciellt.
Vid inbjudan till den senaste presentationen i September anvĂ€nde man en bild pĂ„ en jeansficka som visade sig symbolisera iPod nano och dess minimala format. En biografridĂ„ denna gĂ„ng pekar onekligen mot nĂ„got som har med video/film att göra. Kan det vara dags för en ny generation iPod med videokapacitet? Kanske det Ă€r en multimedialösning för att koppla ihop Mac med hemmabio? Eller hela paketet, med nedladdningsbar HDâvideo till Mac med hemmabiokoppling och ny iPod video?
Det kommer att bli riktigt spÀnnande att se vad Applefolket filurat pÄ denna gÄng. Ryktesmaskineriet kommer att gÄ pÄ högvarv tills vi vet sÀkert, det Àr i alla fall sÀkert.