Steve Jobs om iPhone – And boy have we patented it

I all turbulens med patentstrider kors och tvärs vad gäller mobila operativsystem och mobil teknik med iOS i centrum kan det vara en bra idé att gå tillbaks till källan. Steve Jobs gjorde vid introduktionen av iPhone helt klart att Apple sett till att ta patent på sina innovationer (+200 patent) och att dessa patent skulle försvaras.

Jag tog en titt på Macworld Expo 2007 Keynote just för att hitta de tillfällen där Steve nämner patentläget – ”And boy have we patented it”, men fastnade och såg hela den excellenta presentationen. Magnituden av Googles svek som nära partner blir dessutom riktigt tydlig när Googles Eric Schmidt framhåller att företag ska göra det de är bäst på och samverka. Resultatet blev ett urval av tre klipp från presentationen som fokuserar på innovation och patent.

Artikeltips:

Det här inlägget postades i historia, nytt, patent, spaning och har märkts med etiketterna , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

4 kommentarer till Steve Jobs om iPhone – And boy have we patented it

  1. Pingback: Apple har köpt svenska 3D-kartföretaget C3 Technologies | MaxiMac

  2. Pingback: 2012 runt hörnet | MaxiMac

  3. Pingback: Om Apple vinner patentstriden kan vi alla bli förlorare | MaxiMac

  4. Pingback: iPhone fyller 5 år | MaxiMac

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>